Ülemiste City tutvustas Põhjamaades ainulaadset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda: Test City
Ülemiste City lansseeris kolmapäeval, 31. mail Balti- ja Põhjamaade piirkonna unikaalseima uute tehnoloogiate testimiskeskkonna Test City, mis ootab testima kohalikke ja välismaiseid ettevõtteid, et katsetada uusi lahendusi või valideerida oma teenuseid tegelikus linnakeskkonnas.
„Ülemiste City on disaininud testimiskeskkonna teenust mitme aasta vältel, jõudes koostöös testinud ettevõtetega praeguseks punkti, kus mitmed innovaatilised ideed ja pilootprojektid on ellu viidud ning siinsete ettevõtete mõju Eesti majandusele kasvanud märkimisväärseks. See lubab vaadata uute eesmärkide poole – olles kompakte ärilinnak, saame testijatele pakkuda juurdepääsu siinsele taristule ja 16 000 liikmelisele kogukonnale, erinevatele tugiteenustele ning aidata arenduse vallas kaasa mõelda,“ lausus Ülemiste City innovatsioonijuht Ursel Velve.
Ursel Velve sõnul aitab koostöö teaduse ja ettevõtluse vahel ning uue tehnoloogia tark rakendamine rohelises võtmes luua Ülemistele nii Balti- kui Põhjamaade piirkonna unikaalseima keskkonna erinevateks katsetusteks ehk Test City, mille fookus on rohepöördel, tervise- ja targa linna innovatsioonil. „Ootame Test Citysse kindlasti start-up’e, kes tahavad oma tooteid ja teenuseid valideerida, aga ka suuri ettevõtteid ja miks mitte riigiasutusi uute teenuste arendamiseks ja testimiseks,“ lisas ta.
Test City pakub testivatele ettevõtetele infrastruktuuri: olgu selleks büroopind või linnaku tänavad ja teed, uudishimulikku ja tehnoloogiahuvilist talentide kogukonda ja andmeid, mille põhjal väärtust luua. Lisaks pakutakse mentorlust, koostööd ülikoolidega, andmeanalüütikat, tehnilist tuge, turundusabi ning nõustamist leidmaks projektidele rahastust. Test City väärtuseks on erineva suuruse ja tegevusalaga ettevõtete kokku viimine, millest tekivad uued teenused ja ärimudelid.
Test City kontseptsiooni raames on juba mitmed teenused testimise protsessi läbinud. Logistikafirma DPD katsetas viimati Ülemiste Citys pakivedu Clevoni robotkulleriga CLEVON 1. Samuti on Auvetech Modern Mobility testinud linnakus isejuhtiva nõudluspõhise transpordi teenust, Fyma tehisintellektil põhinev mobiilsusandmete lahendust, R8 Technologies tehisintellektil põhinevat hoonete energiajuhtimist, Kone Insight hoone kasutusstatistika teenust, Ringo korduvkasutatavate toidupakendite süsteemi ja Active Health tervisejuhtimise platvormi.
Juba on oma testlaborit Ülemistel laiendamas Skeleton Technologies. Ettevõtte juhatuse liige ja ärijuht Ants Vill rääkis, et nad sooviksid Skeletoni tehnoloogiaid Eestis laiemalt testida. „Väärtustame väga kohaliku inseneeria taset, mis on globaalses kontekstis tänaseks äärmiselt konkurentsivõimeline ja soovime, et Eestis oleks häid insenere veelgi enam võimaldamaks luua rohkem väärtust süvatehnoloogia arendamise ja rakendamise kaudu, võitlemaks globaalse kliimamuutusega,“ lisas ta.
Test City lansseerimisüritusel tutvustasid oma senist testimiskogemust Ants Vill (Skeleton), Karen Burns (Fyma), Remo Kirss (DPD), Siim Saare (Activate) ja Deivis Sepp (Auvetech).
Ettevõtjate arutelust jäi kõlama, et tehnoloogiaettevõtetele omaselt on toodete ja teenuste testimine ja valideerimine oluline igapäevane tegevus, millest ei saa üle ega ümber. Lisaks testimiskeskkonna, mitmesuguste andmete, erinevat laadi toe pakkumisele, pidasid esinejad oluliseks Ülemiste City meeskonnalt saadud täpset tagasisidet testitavatele projektidele. Samuti jäi kõlama, et Eestis on inseneride tase väga kõrge, kuid probleemiks on nende vähesus. Samas on tihti keeruline erinevate piirangute tõttu tuua tippspetsialiste sisse ka osadest välisriikidest.
Nii Test City kui ka Tallinna linna ja Eesti tulevikuvisiooni üle arutledes nägi Ülemiste Cityt arendava Mainor ASi juhatuse esimees Kadi Pärnits siinse testimiskeskkonna rahvusvahelist turundamist kui head võimalust Eesti tuntuse tõstmiseks ja majanduse toetamiseks. Selleks saaks tema hinnangul kasutada slogan’it „Test in Estonia“.
EAS/Kredexi esindaja Joonas Vänto tõdes, et igasugused testkeskkonnad, lab’id või kasvuhooned, mis koondavad innovatsiooni, meelitavad ka talente. „Asukoha mõttes on Ülemiste City tõesti suurepärane. See ongi reaalselt linna sees olev ärilinnak, kus saaks ära testida uued tehnoloogiad. Kui suudame Eestisse meelitada välismaised tulevikku vaatavad ettevõtted, siis tekitab see doominoefekti. Eesti koostöös Tallinna linna ja Ülemiste Cityga muutuks selliseks talendimagnetiks, kuhu inimesed tahavad tööle tulla,“ märkis ta.
Kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets lausus, et TestCity teenus aitab kaasa kliimaneutraalsuse edukamaks elluviimiseks: „Elu on näidanud vastupidi igasugustele kartustele, et innovatsioon ja rohepööre käivad käsikäes.“ Kasemets tõi välja Ülemiste olulisuse mobiilse hub’ina ja rõhutas Rail Baltica tähtsust rohelise transpordi osana.
Tallinna abilinnapea Joosep Vimma arvates on piirkonna ettevõtluse arendamisel taoliste testteenuste juurde loomine ülioluline. Tallinna linn on Test in Tallinn teenuse samuti lansseerinud ja esimesed testijad välja valinud.