Uudised

Ülemiste Citys vaadati digitaalse innovatsiooni tulevikku ja jagati seniseid kogemusi

,   2 minutit lugemist

Eelmise aasta lõpus toimus Tallinnas JCI World Congress 2019, mis koondas erinevatele sündmustele pea 4300 delegaati 105 erinevast riigist.

Üheks võtmeteemaks kogu konverentsi jooksul oli digitaalse innovatsiooni koht nüüdseks juba kogenud ning toimivates ärides. Sellega kaasnevates väljakutsetest ja kogemustest tulid rääkima võtmeisikud mitmetest tuntud firmadest, sealhulgas Finnairist ja Boltist.

Eesti kui digitaalse innovatsiooni häll

Ettevõtliku pärastlõuna teine pool hõlmas endas JCI Kongressil toimunud parimate palade vaatamist. Lavale astusid mitmed tuntud nimed, sealhulgas Allan Martinson Xolost ning Martin Villig Boltist.

Martinson võrdles oma esitluses just riigi võimekust e-lahenduste abil kasvada samal kiirusel, mil mõni ettevõte. Näitena toodi sealjuures viisid, kuidas firmasid virtuaalseteks pilveobjektideks muuta ning nendest seejärel kasu lõigata.

IT-konsultatsioonifirma Avalanche tegevjuht Rain Kirjanen jagas seevastu näpunäiteid tulevastele start-upidele oma töökeskkonna digitaliseerimisel. Enim jäid kõlama pidepunktid, mis soovitasid ettevõtjatel õppida kiirelt ümber adapteeruma ning oma tegevusi vähemalt kaks aastat ette planeerima. “Keegi ei muuda midagi olles nagu kõik teised,” tõdes Kirjanen oma esitluse lõpuks.

Suurematest ettevõtetest olid esindatud Finnair ja Bolt. Soomlaste lennundusettevõtte digitaliseerimisest tuli vestlema nende digiplatvormi juhataja Jussi Luhtasela, kes tutvustas reisijatele suunatud uut digitaalset keskkonda.

Nimelt saavad nii mehhaanikud, meeskonnad kui ka reisijad alla laadida rakenduse, mille abil hooldamis- või lendamiskogemus märgatavalt mugavamaks muutub. Lennukihooldusega tegelevad inimesed saavad nutiseadmetest nüüdsest töid vastu võtta ning reisijad rakenduse kaudu stjuardessidelt toitlustust tellida. Funktsioonide nimistu täieneb sealjuures hoogsalt.

Viimaks astus üles Martin Villig taksoteenuse ettevõttest Bolt ning rääkis ära kogu ettevõtte sünniloo ning vestles põgusalt ka transpordi tulevikust ning laienemisest teistele turgudele, sealhulgas Aafrikasse. Villig rõhutas, et lähitulevikus muutub isiklike autode osakaal aina väiksemaks ning on-demand sõidukite osa suureneb märgatavalt.

JCI World Congress Follow-up üritusele pani punkti paneeldiskussioon Kaarel KotkaArti KüttiSergei Anikini ning Lars Trunini vahel, kes lahkasid põhilisi väljakutseid ükssarvik-tüüpi ettevõtete (Bolt, Pipedrive, Transferwise jne) puhul.

SEB innovatsiooniprogramm kannustab ka kogenud tegijaid

Ülemiste City keskmes asuvas Öpiku majas viidi mõned kuud pärast konverentsi läbi ülevaatlik üritus, mida juhtis endine Protroni juht ja nüüdne SEB innovatsioonijuht Siim Lepisk.

SEB Kasvuprogramm aitab ambitsioonikatel ettevõtetel leida uusi kasvumudeleid, digitaliseerida tooteid, teenuseid ning laieneda uutele turgudele. Mullu osales programmis 72 ettevõtet aastas.

Programm kestab 3+3 kuud ning selle vältel viiakse läbi nn õppelaagrid, töötoad ning firmadele määratakse kogenud mentorid. Kogu süsteemi eesmärgiks aidata ettevõtetel end paremini identifitseerida ning määratleda, millises valdkonnas tuleks end enim arendada.

Firmade evolutsiooni muudavadki kiiremaks just suur ajaline surve ning teiste kogemuste kuulamine, mentorlus ja  uute ärimudelite analüüsimine-disainimine. Osalemisest nimetatud programmis käisid Ülemiste City’s rääkimas kasvav kodumaine logistikaettevõte Balti Logistika ning mänguasjade maaletooja Insplay (endine Rekato).

Ettevõtete esindajad kirjeldasid programmi suurimate võitudena saadud eri sektorite kontakte, uusi arendusharjumusi, tööriistu ning praktikat eesmärkida seadmisel. Balti Logistika puhul on nüüdsest kogu ekspedeerimisprotsess mugavam ja digitaliseeritum, sest inimese asemel teeb kogu töö ära arvuti.

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised